فردی که قصد انجام جراحی زیبایی را دارد برای دستیابی به یک نتیجه خوب و راضی‌کننده ابتدا باید ببیند که هدفش از انجام جراحی چیست و سپس انتظار واقع‌بینانه‌ای از عمل زیبایی داشته باشد. علاوه بر این، درنظر گرفتن مزایا و خطرات احتمالی در کنار دسترسی به یک جراح خوب و ماهر، ازجمله مواردی هستند که فرد باید درنظر داشته باشد تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.
اعمال جراحی زیبایی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. نوع اول که امروزه هنگام صحبت از جراحی زیبایی، بیشتر به ذهن می‌آید، تغییر ظاهر قسمت‌هایی از بدن است که عملکرد طبیعی دارند اما شکل آنها باعث شده تا فرد نسبت به آنها احساس رضایت کامل نداشته باشد، این نوع عمل جراحی از گروه دیگر عمل‌های جراحی که در آنها پزشکان ظاهر و عملکرد قسمت‌هایی از بدن‌را که به‌وسیله ناهنجاری‌های مادرزادی، صدمات و یا بیماری‌هایی نظیر سرطان آسیب دیده‌اند‌، اصلاح می‌کنند، کاملا متفاوت است. فردی که علاقه‌مند به انجام جراحی زیبایی است این عمل را فقط و فقط جهت زیبایی انجام نمی‌دهد، بلکه او می‌خواهد احساس بهتری در مورد خودش پیدا کند. البته این انتظار چندان دور از واقعیت نیست. تحقیقات نشان داده‌اند که با وجود خطرات احتمالی جراحی، ظاهر بهتر و احساس بهتر، هر دو با انجام جراحی زیبایی قابل دستیابی هستند.
برخلاف آنچه ممکن است به ذهن بیاید، افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی دارند، معمولا از ظاهر کلی خود تصور مثبتی دارند ولی از شکل یک قسمتی از بدن خود ناراضی هستند. در واقع در مقایسه با افرادی که اصلا علاقه‌ای به انجام جراحی زیبایی ندارند، برخی از این افراد حتی در مورد ظاهر کلی بدنشان احساس بهتری دارند. علاوه بر این، زندگی اجتماعی بهتر و روابط زناشویی و بین فردی مستحکم‌تری پیدا کرده‌اند و از زندگی‌شان لذت بیشتری برده‌اند. البته این بدان معنی نیست که افرادی که قصد عمل دارند، تصور کنند با انجام جراحی زیبایی آسیب‌ها و ناراحتی‌های روحیشان بهبودی چشمگیری پیدا می‌کند. مثلا اگر فردی دچار افسردگی باشد، جراحی زیبایی کمک چندانی به بهبود او نمی‌کند.‌به ‌طور کلی در صورتی که فرد در حالت سلامتی کلی خوبی باشد، جراحی زیبایی درمورد وی بسیار خوب نتیجه خواهد داد. علاوه بر این، شخص بایستی که نکات زیر را هم درنظر داشته باشد.
1- انتظارات از نتیجه عمل باید منطقی و واقع‌گرایانه باشد. در واقع شما از جراحی زیبایی باید انتظار بهبود وضع را داشته باشید نه بی‌نقصی. مطمئنا اگر شما انتظار داشته باشید که پس از یک عمل جراحی، شبیه ستاره‌های هالیوود شوید، نتیجه عمل چندان شما را راضی نخواهد کرد. درنظر داشته باشید که نتایج خارق‌العاده‌ای که افراد مشهور و ثروتمند از عمل‌های‌‌زیبایی‌می‌گیر� �� �د، هزینه های هنگفتی به همراه دارد.
2-صبر و تحمل و پول لازم را داشته باشید! جراحی زیبایی تحت پوشش بیمه نیست و هزینه آن بسته به نوع عمل و جراحی متفاوت است و معمولا بین چند صد هزار تا چندین میلیون تومان است. بهبودی کامل پس از عمل هم زمان‌بر است و بعد از عمل حداقل یک روز و گاه تا چند هفته طول می‌کشد تا بتوانید دوباره سر کار برگردید.
3-جراحی زیبایی مانند هر جراحی دیگری می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد و نتایج آن هم ممکن است دقیقا آن چیزی نباشد که شما انتظار دارید. هرچقدر ارتباط جراح با بیمار بیشتر باشد، بیشتر و بهتر می‌تواند انتظارات بیمار را منطقی کند و در نتیجه بیمار از نتیجه عمل جراحی راضی‌تر خواهد بود. رضایت‌مندی از نتیجه عمل جراحی به عوامل متعددی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از میزان انتظارات فرد از عمل، نوع و مدت زمان عمل جراحی، مهارت جراح، قسمتی از بدن که تحت جراحی قرار می‌گیرد، توانایی بدن جهت بهبودی زودرس و... همچنین جراح باید به بیمار توضیح دهد که احتمال دستیابی به نتیجه خوب از عمل جراحی تا چه حد است.
گذشته از احتمال نارضایتی از نتیجه عمل، احتمال بروز سایر خطرات و مواردی که به‌طور طبیعی در طی هر عمل جراحی به‌وجود می‌آیند را نیز نباید دست کم گرفت. چنانچه فردی سابقه بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های ریوی و یا چاقی را داشته باشد، در معرض خطر بیشتر ازنظر ابتلا به عوارضی همچون ذات‌الریه، سکته مغزی، حمله قلبی و ایجاد لخته‌های خونی در پاها و یا ریه‌ها به دنبال عمل جراحی خواهد بود.